JÓGA: Cesta od historie po současnost k prokázaným benefitům
Jóga představuje způsob, jak dosáhnout harmonie mezi tělem a duší. Její kořeny sahají hluboko do historie, přičemž nejstarší zmínky se začaly objevovat v posvátných sanskrtských textech starých 5 000 let. Většina lidí si pod slovem „jóga“ představí relaxační cvičení, u kterého je zapotřebí zhluboka dýchat. Částečně mají pravdu, avšak pro komplexní pochopení je třeba nastudovat různorodé zdroje, podívat se do historie a realizovat tuto disciplínu v praxi.
Samotný význam slova jóga znamená „sjednotit“, čímž se myslí sjednocení individuálního já (átman) s univerzálním bytím (paramátman).
Historie jógy
První vývojové období jógy je označeno jako pre-klasické a odehrálo se 5 000 let zpět v Severní Indii, konkrétně v civilizaci Indus-Sarasvati, která stojí za posvátnými sanskrtskými texty (tzv. védy). V této době také vzniklo dílo Upanišadi, jenž se rozšířilo do světa jako učení o moudrosti, sebepoznání a karmě. V tomto období se také začaly objevovat a rozvíjet charakteristické prvky jógy jako je asán, meditace a pranajáma.
Ve 2. století př. n. l. následovalo klasické období a vznik základního dokumentu pro jogíny Paťandžaliho Jógasutra.
I přes to, že se jóga v Indii rozvíjela již od pradávna, do západních zemí se začala dostávat až na přelomu 18. století, a to díky možnosti cestovat. V USA se jóga proslavila ve 20. století, k nám začala přicházet na přelomu 19. a 20. století.
Zdravotní benefity jógy
Pokud se člověk oprostí od filozofických úvah o józe a zaměří se na pozitivní účinky na tělo a mysl, dostane rozsáhlý seznam benefitů, který zároveň slouží jako argument, proč stojí za to zařadit jógu do každodenního života.
Mezi základní zdravotní benefity jógy patří zlepšení síly, rovnováhy a flexibility.
Pro jógu jsou charakteristické různorodé polohy zaměřené na celé tělo. Tyto polohy zapojují všechny skupiny svalů – i ty, na které při běžném cvičení nedojde. Díky tomu se postupem času tělo zpevní a stane se více flexibilním.
Podíl na tom má i využívání hlubokého dechu, který napomáhá zvýšit průtok krve a zahřívá svaly. Hluboký dech se využívá zejména při meditacích, jež dokáží v těle uvolnit napětí a tím redukovat stres a úzkost. Meditace slouží jako prostředek pro uvědomění si vlastního těla a mysli, s tím jde ruku v ruce například i zlepšení koncentrace nebo překonávání negativních emocí. Se zklidněnou myslí dále souvisí příprava těla na spánek. Některé studie potvrzují, že zařazení jógy do večerní rutiny vede k celkově lepšímu a kvalitnějšímu spánku.
Jóga prospívá i zádům a srdci. Zvýšením mobility a protažením je možné zbavit se bolestí dolní části zad, se kterou bojují zejména lidé vykonávající sedavé zaměstnání. Navíc díky snížení hladiny stresu jóga napomáhá lepší činnosti a vyšší odolnosti srdce.
Jedním z dalších benefitů je zlepšení vnitřní spokojenosti a dodání energie do každého dne. Při pravidelném cvičení jógy je zaručeno, že se lidé cítí lépe po fyzické i psychické stránce. Mají vyšší chuť do života, lépe se jim spí a dobře zvládají každodenní stres.