Ashtanga jóga je styl jógy, který je typický svou dynamičností a fyzickou náročností. Při jejím praktikování se klade velký důraz na synchronizaci dechu s pohybem skrze série pevně daných pozic, které postupně zvyšují svou obtížnost a náročnost cvičení. Tímto se odlišuje od ostatních jógových stylů.
Ashtanga je výjimečná svou strukturou, která má určitý řád a postupnost, což umožňuje postupný rozvoj a posilování těla a mysli. Pokud budete tento styl jógy praktikovat pravidelně, podpoříte nejen svou fyzickou kondici (zlepšení proporcí postavy a svalové hmoty, zvýšení síly a ohebnosti) ale také duševní klid.
Vznik Ashtanga jógy
Ashtanga jóga se stala populární ve 20. století, a to díky indickému učiteli, který se jmenoval Sri K. Pattabhi Jois. Založil Ashtanga Yoga Research v Mysore, což bylo jedno z hlavních center Ashtanga jógy. Pattabhi Jois tak přilákal spoustu studentů z celého světa, kteří si osvojili jeho metody a šířili je dál. Pattabhi Jois při svém vyučování kladl velký důraz právě na důležitost propojení dechu a pohybu.
Benefity Ashtanga jógy
Pozitivních benefitů Ashtanga jógy je hned několik. Při pravidelném cvičení lze zvýšit rozsah pohybu, výdrž, kondici a zlepšit celkovou flexibilitu těla. Navíc zlepšuje krevní oběh a cirkulaci krve. Uvolňuje stres a odstraňuje napětí z těla. Dokáže posílit imunitní systém a celkovou odolnost organismu.
Má však mnoho benefitů i na duševní úrovni. Pomáhá vyrovnat se s emocemi, přináší pocit celkové vyrovnanosti a podporuje flexibilitu mysli a schopnost adaptace.
Pro koho je Ashtanga jóga nejvhodnější?
Ashtanga jóga může být skvělým prostředkem pro lidi, kteří chtějí nalézt rovnováhu mezi fyzickým cvičením a duševním uvolněním. Významným aspektem této praxe je také to, že se učíte naslouchat svému tělu a respektovat jeho limity, což je důležité při každém cvičení.
Ashtanga je pro mnohé příznivce způsobem života. Její cvičení však vyžaduje trpělivost a disciplínu. Můžete s ní však začít kdykoli. Je to nejen cvičení, ale také způsob, jak poznat sami sebe a objevovat své vlastní limity a potenciál.